Digitální podpis e-mailu
Podvrhnout jméno a e-mailovou adresu odesílatele je stejně jednoduché jako napsat cizí jméno a adresu odesílatele na papírovou obálku. Podvodníci přitom tuto triviální metodu používají k rozesílání e-mailů, které se tváří jakoby je odesílaly například bankovní instituce s cílem vylákat od majitele účtu heslo či čísla kreditních karet (phishing).
Díky e-mailu s digitálním podpisem (S/MIME) si příjemce může být jistý, že e-mail pochází skutečně od daného odesílatele a že zpráva ani její přílohy na cestě mezi odesílatelem a příjemcem nebyly nikým pozměněny.
Šifrování e-mailů
Šifrování e-mailů garantuje, že si váš e-mail přečte pouze osoba, pro kterou je e-mail určen. Nenechte si číst poštu třetími osobami.
Jsou automaticky důvěryhodné
Všechny. Osobní ID certifikáty jsou podepsány důvěryhodnou certifikační autoritou (Alpiro nebo Certum), jejichž kořenové certifikáty jsou součástí každého operačního systému, webového prohlížeče i programů pro správu elektronické pošty.
S/MIME certifikáty jsou tak důvěryhodné zcela automaticky a díky tomu nemusíte žádat příjemce Vašich e-mailů o instalaci kořenových certifikátů, jako je tomu u komerčních ID certifikátů běžných certifikačních autorit v České republice.
Digitální podpis dokumentů
ID certifikátem můžete digitálně podepsat dokumenty Microsoft Office, OpenOffice apod. Chcete-li zajistit důvěryhodnost, nezpochybnitelnost a integritu některých dokumentů, můžete je podepsat digitálně.
Protože digitální podpis má obecně vzato stejnou váhu, jako tradiční ruční podpis, můžete digitálně podepsat například smlouvy a faktury.
Digitálně podepsané dokumenty jsou při komunikaci mezi firmami samozřejmostí stále častěji. Obě strany si mohou být jisté, že dokumenty nebyly pozměněny a že byly protistranou schváleny v takové podobě, v jaké jsou. Pro firmy i jednotlivce digitální podpis znamená výrazně rychlejší komunikaci a také úsporu za papír, obálky a stále dražší poštovní služby.
Digitální podpis dokumentů je možný s certifikáty S/MIME Individual, S/MIME Sponsor či S/MIME Organization.
ID certifikáty nejsou důvěryhodné v produktech Adobe Acrobat a Adobe Reader.
Digitální podpis nebo elektronický podpis?
Pravděpodobně jste si již položili otázku, jaký je rozdíl mezi digitálním podpisem a elektronickým podpisem. Pojmy digitální podpis a elektronický podpis se snadno pletou a často jsou mylně považovány za jedno a to samé. Oba pojmy přitom mají poněkud jiný význam. Obecně vzato můžeme říci, že digitální podpis je podmnožinou či jistým druhem elektronického podpisu.
Digitální podpis zaručuje integritu informací (důvěryhodnost a nezpochybnitelnost) a nemusí mít žádnou vizuální podobu. Digitální podpis nemůže být jen tak vyjmut ze zprávy (např. z e-mailu) a použit třetí osobou, a tudíž garantuje, že odesílatelem je osoba uvedená v certifikátu.
Elektronický podpis může být prakticky cokoliv (třeba oskenovaný ruční podpis), který ovšem nezaručuje vůbec nic, protože takový podpis si může na papír "načmárat" kdokoliv. Takovýto obrázek s "elektronickým podpisem" si může kdokoliv uložit na disk a dále jej zneužít.